fbpx
Kilo Verme

Bayramı En Az Hasarla Atlatmanın Yolları!

Bayramlarda, yılın hiçbir döneminde olmadığı kadar çok çikolata ve tatlı tüketimi oluyor. Bayramda ikram edilen yüksek kalorili besinlere “hayır teşekkür ediyorum” demek zor. Böyle olunca da kan şekerimizde ciddi oynamalar meydana geliyor ve iştahımızı kontrol edemeyip daha da çok yemek istiyoruz. Peki ne yediğimizin farkında mıyız?

Gelin birlikte inceleyelim;

Başta şeker hastaları olmak üzere hepimizin aşırı tatlı tüketiminden kaçınması gerekiyor. Bu kadar kalorili ve şeker içeriği yüksek besinlerin vücudumuza verdiği zararları düşünebiliyor musunuz?

İki dilim baklavadan aldığımız kaloriyi yakmak için dört saat durmadan ev işleri yapmak gerekiyor veya bir buçuk saat ip atlamak..

Peki bayramı en az hasarla atlatabilmek için neler yapabiliriz?

  • Bayram süresince kendinize bir sınır koymanızı ve ikram edilen tatlıların sadece yarısını tüketmenizi öneririm. “Ya hep ya hiç” veya “battı balık…” gibi felsefeler uygulamamalıyız.
  • Tatlıları takip eden öğünlerin hafif ama sağlıklı öğünlerden oluşması çok önemli. Kontrolü elde tutabilmek ve kan şekerini dengeleyebilmemiz için çantanızda pratik olacak protein barları, süt ve ürünleri, kuruyemişler bulunduralım. Bu sayede bize sunulan besinlerin porsiyon miktarlarını kontrol etmemiz daha kolay olacaktır.
  • Su tüketimi bu dönemde daha da çok anlam kazanıyor. Gün içerisinde 2 litre su tüketilmeli ve vitamin, mineral alımını artırmak adına sade sodadan destek alınmalıdır.
  • Bayram süresince alınan fazla kaloriyi yakmak adına egzersiz veya yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir. Egzersiz veya yürüyüş yapmaya fırsatımız olmasa da mümkün olduğunca hareketli olmaya dikkat edilmelidir. (Örneğin; kısa mesafelerde araba kullanmamak, asansörle inmek yerine merdivenleri kullanmak gibi).

Umarım faydalı olmuştur!
Şimdiden iyi bayramlar
Diyetisyen Beyza Uyan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir