fbpx
Kilo Verme

Kurban Bayramına Özel Beslenme Önerileri!

5 yemek kaşığı kavurma 520 kalori mi? 

Şaşırdınız değil mi? Sindirimi en zor besinlerden biri olan kırmızı et, taze tüketildiği takdirde hazımsızlık ve gaz problemlerine yol açabiliyor.

Mide problemleri yaşamamak için kurban etlerini en az 24 saat dinlendirmenizi, yağlarından iyice temizlemenizi ve doymuş yağlarından arındırılmış etlere ise ekstra yağ eklemeden kısık ateşte pişirmenizi öneririm. Aksi halde 5 yemek kaşığı kavurma 520 kalori oluyor.

Kurban Bayramı’nda et olmazsa olmaz! Peki nasıl dengelemeli?

  • Az miktarda et, bol miktar zeytinyağlı sebze yemekleri, bol yeşillikli, limonlu ya da yoğurtlu salatalar ile sofranızı zenginleştirin. Böylece tokluk hissine daha kolay ulaşabilirsiniz ve lif alımınızı artırdığınız için sindirim problemi yaşamazsınız.
  • Bayram boyunca her saat başı 1 bardak su tüketmek, sindirim sistemini düzenler. Günlük ne kadar su tüketmeniz gerektiğini merak ediyorsanız siz de minik bir hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz: “kg x 30 ”
  • Bayram boyunca akşam saatlerinde mutlaka 45 dakika yürüyün. Böylelikle hem kalp sağlığınızı koruyabilir hem de bayram tatilini kilo almadan tamamlayabilirsiniz.
  • Misafirlikte ikram edilen şekerleme ve tatlılara hayır demeliyiz! Belki zor ama kilo kaybı için verdiğiniz emekleri bir çırpıda yok etmek ister misiniz gerçekten? Bence istemezsiniz.
  • Gün içerisinde yeşil çay, beyaz çay gibi ödem atmamıza yardımcı, midemizi sakinleştirici çaylardan destek almanızı öneririm.

Umarım faydalı olmuştur!
Şimdiden iyi bayramlar
Diyetisyen Beyza Uyan

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir